تفاوت باتری اتمی با اسیدی

تفاوت باتری اتمی با اسیدی

باتری اتمی یا باتری اسیدی ؟

 

تولید کنندگان باتری ، باتری ها را در دو تکنولوژی اسیدی یا اتمی (سیلد) تولید می کنند ، تفاوت این دو باتری در جنس صفحات آن و میزان کلسیم موجود در آن می باشد.

⬅ تفاوت باتری های اتمی و اسیدی

باتری های اتمی (خشک) بر خلاف تصور عموم مردم دارای الکترولیت هستند ، داخل این باتری ها همانند باتری های اسیدی ( آبدار ) ، الکترولیت یا اسید وجود دارد و الکترولیت داخل باتری به علت نوع صفحات آن ها و وجود کلسیم کاهش نمی یابد و نیاز به چک کردن اسید باتری نیست ، این باتری ها اصطلاحا بدون نیاز به نگهداری یا  maintenance free  هستند .

تنها نکته ای که در مورد این باتری ها وجود دارد ، آگاه شدن از شارژ و دشارژ باتری است . روی این باتری ها یک چشمی وجود دارد که دارای سه رنگ است ، اگر سبز باشد یعنی باتری شارژ است ، اگر سیاه باشد ، یعنی باتری ضعیف شده است و اگر سفید باشد یعنی باتری تخلیه شده است . اگر بعد از شارژ مجدد باتری ، باتری حالت تخلیه نشان دهد ، یعنی باتری خراب شده است و باید آن را تعویض کرد .

 

در باتری اسیدی ، هر خانه ی باتری دارای یک درب است و باتری دارای شش درب می باشد . چون این باتری ها بدون نیاز به نگهداری یا اصطالاحا maintenance free  نیستند ، باید سطح الکترولیت باتری به صورت دوره ای چک شود و در صورت لزوم به آن آب مقطر اضافه شود.

در باتری های به اصطلاح اتمی یا خشک نیازی به چک کردن الکترولیت ندارد و اسید باتری در صورت سالم بودن باتری به هیچ وجه از آنها خارج نمی شود ،اما اگر قطبهای مثبت و منفی درون باتری با هم اتصال داشته باشند و باعث جوشش محلول شوند، این فرایند شیمیایی به صورت بخار آب از سوپاپ های به کاربرده شده در باتری، از آن خارج می شوند. این باتری ها قابلیت برعکس شدن و یا زاویه دار شدن ندارند.

از طرفی این را بدانید که تفاوتی در طول عمر باتری های آبی و سیلد یا همان به اصطلاح اتمی وجود ندارد.

 اگر باتری خودرو ی شما اسیدی است به هیچ عنوان نگران نباشید.

شما می توانید با رعایت نگهداری صحیح باتری اسیدی ،حتی طول عمر بیشتری از باتری های اتمی نصیبتان کنید.

 

   ◀ رفتن به صفحه محصولات امداد رسان ▶

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments