ساختار باتری سیلد – اتمی خودرو

ساختار باتری سیلد - اتمی خودرو

ساختار باتری اتمی خودرو

باتری ها از وسایل ضروری در زندگی مدرن هستند و انرژی مورد نیاز همه چیز ، از تلفن های همراه گرفته تا وسایل نقلیه را در خود ذخیره می کنند . بیشتر باتری ها توسط انجام واکنش های شیمیایی کار می کنند . در واقع باتری ها، انرژی ذخیره شده در خود را به انرژی الکتریکی مورد نیاز دستگاه تبدیل می کنند . این واکنش های الکتروشیمیایی زمانی اتفاق می افتند که باتری به دستگاهی متصل شود و الکترون های آن به جریان بیفتند. باتری های قدیمی تر، همه گیرتر هستند و اغلب ارزان تر می باشند . ولی باتری های جدیدتر ممکن است از قدرت های بیشتری از جمله قدرت ایزوتوپ های رادیواکتیو برخوردار باشند. باتری اتمی نیز یکی از انواع باتری های تقریبا جدید است. باتری اتمی ، نوعی باتری است که در به منظور جلوگیری از ریختن یا از بین رفتن الکترولیت ، مهر و موم شده است .

اجزای باتری ماشین

◀ اجزای تشکیل دهنده باتری

  • پوسته باتری اتمی خودرو  :

تشکیل شده از یک باکس پلاستیکی ازجنس پلی کربنات که به صورت سخت تولید می شود و تحمل ضربات  محکم را دارا می باشد و بسته به ولتاژ باتری تعداد سلولهای آن(خانه های آن ) کم وزیاد می شود .
یک باتری۱۲v دارای ۶ (خانه ) سلول می باشد . اصول استاندارد ساخت باتری خودروی اتومبیل برای هر خانه ۲v را در نظر گرفته شده است .

  •  درب باتری اتمی ماشین :

در باتری دارای ۶ درب می باشد . دربها در محل سوراخ مخصوص ریختن الکترولیت نصب می شوند و بر روی آنها یک سوراخ سوزنی ریز وجود دارد .
این سوراخ جهت تخلیه گازهای تولید شده در خانه های می باشد .

  • نشانگر باتری اتمی خودرو :

قطعه ای است استوانه ای که از درون الکترولیت و داخل خانه یا سلول باتری قرار گرفته و از طرف دیگر ، از روی صفحه ساخته شده بالایی قابل مشاهده می باشد .
با این عملکرد که درون استوانه یک گوی سبزرنگ شناور است ، این گوی سبزرنگ نسبت به چگالی اسید سولفوریک حساس می باشد ، با این شرح که هرگاه میزان چگالی اسیدسولفوریک مناسب باشد (حدود ۱۲۷۵ درجه ) گوی پلاستیکی سبزرنگ به صورت معلق در بالای استوانه قرار می گیرد ، هرگاه این میزان غلظت کمتر شود ، گوی سبزرنگ به قسمت پائین استوانه سقوط می کند . در نتیجه گوی سبزرنگ دیگر دیده نمی شود و یا به جای رنگ سبز هاله ای از رنگ مشکی می بینیم . در نتیجه متوجه می شویم باتری خودرو دشارژ است و نیاز به ارژ مجدد دارد . گفته شد که استوانه روی صفحات و درون محلول قرار دارد ، حال اگر محلول الکترولیت به قدری کاسته شود یا از بین برود و یا آب آن بیش از حد تبخیر شود که محلول به زیر استوانه برسد ، در این صورت استوانه توسط دو صفحه کنای سفید رنگ بسته می شود و ما رنگ استوانه را سفید می بینیم .در این صورت قطعا باتری خراب است .

  • قطب مثبت باتری :

قطب های باتری یا برجک های باتری از سرب تشکیل شده است این قطبها از بالا از در پوش پوسته باتری بیرون زده واز داخل به صفحات مثبت داخلی نصب شده قطب مثبت از نظر قطر بزرگتر از قطب منفی می باشد .

  • قطب منفی باتری اتمی ماشین :

قطب منفی هم همانند مثبت از  سرب تشکیل شده و از درپوش پوسته باتری بیرون زده واز داخل به صفحات منفی داخلی نصب شده قطب منفی از نظر قطر از قطب مثبت کوچکتر است .

مواد تشکیل دهنده صفحات داخلی

  • صفحات منفی Negative plates

صفحات منفی از دو قسمت تشکیل می شوند یکی ماده فعال آن صفحه ودیگری اسکلت اصلی .

جنس ماده فعال صفحات منفی در حالت شارژ کامل pbo ( اکسید سرب ) می باشد .

برای تهیه این صفحات یک اسکلت فلزی سبک تهیه می کنند . تکنولوژی تولید این صفحات به شدت در طول عمر باتری خودرو تاثیر دارد . آخرین تکنولوژی مورد استفاده در ایران تکنولوژی تولید به صورت صفحات پانچ می باشد .

جنس این اسکلت  یا صفحات  معمولا ٌ از آلیاژ سرب می باشد ، بعلت افزایش مقاومت و سهولت در هنگام ریخته گری ( مربوط به صفحات با تکنولوژی گرید کست ) به آن درصدی کلسیم و آنیموان اضافه می شود.

بعلت نفوذ بهتر الکترولیت در  این صفحات بهتراست این صفحات حالت اسفنجی داشته باشد .

برای تهیه این صفحات   اکسید سرب را  صورت خمیر تهیه کرده و از شبکه اسکلت عبور می دهند تا سوراخ های اسکلت را پر کنند . سپس آن را در کوره های مخصوص خشک می نمایند .

رنگ صفحات منفی خاکستری و تعداد آن در هر خانه باتری یکی بیشتر از صفحات مثبت آن خانه می باشد .

  • صفحات مثبت Positive Plates

جنس ماده فعال صفحات مثبت در زمان شارژکامل دی اکسید سرب pbo2 میباشد که این صفحات به رنگ قهوه ای سوخته یا قهوه ای مایل به قرمز می باشند. هر صفحه مثبت بین دو صفحه منفی قرار میگیرد بنابراین تعداد آنها یکی کمتر از تعداد صفحات منفی در آن خانه می باشد ، به همین دلیل میزان مصرف شدن صفحات مثبت بیش از صفحات منفی می باشد .

برای تهیه این صفحات  دی اکسید سرب را  صورت خمیر تهیه کرده و از شبکه اسکلت عبور می دهند تا سوراخ های اسکلت را پر کنند . سپس آن را در کوره های مخصوص خشک می نمایند

رنگ صفحات منفی خاکستری و تعداد آن در هر خانه باتری یکی بیشتر از صفحات مثبت آن خانه می باشد .

توجه: در گذشته هنگامی خریداری باتری ، لازم بود قبل از استفاده روی خودرو آن را به دستگاه شارژ متصل کرده و به مدت تقریبا ۱۲ ساعت شارژ شود، امروزه تغییر در نحوه ساخت صفحات مثبت و منفی دیگر به شارژ اولیه احتیاج نیست .

  • درپوش باتری اتمی خودرو :

درپوش باتری از جنس پوسته آن می باشد و پس از چیدن صفحات درون پوسته اصلی ، درپوش روی پوسته شده و درب های باتری روی این درپوش بسته می شوند .

  • الکترولیت باتری اتمی ماشین :

الکترولیت از یک حجم اسید سولفوریک غلیظ بعلاوه ۳ حجم آب مقطر تشکیل شده است که پس از ترکیب وخنک شدن مورد استفاده قرار می گیرد . زیرا زمان ترکیب آب مقطر با اسید سولفوریک دمای الکترولیت به نقطه جوش ۱۰۰درجه می رسد .

  • صفحات عایق باتری :

صفحات عایق داخل باتری که بین صفحات  مثبت و منفی باتری قرار دارد ممکن است از جنس پشم شیشه و صمغ ،  کائوچو ، فایبر گلاس و رایج ترین آنها که در حال حاضر مورد استفاده قرار می گیرد از جنس P.V.C (پلی کلریدونیل) می‌باشد .

این صفحات از اتصال بین صفحات مثبت و منفی جلوگیری می کند .

   ◀ رفتن به صفحه محصولات امداد رسان ▶

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها