سولفاته شدن باتری ماشین

سولفاته شدن باتری ماشین

 دلایل سولفاته شدن باتری ماشین

◀ یکی از مشکلات رایج باتری ، سولفاته شدن باتری ماشین است ، که در این مقاله سعی می کنیم اطلاعات مفیدی در اختیار شما قرار بدهیم ▶

*** در واقع ورقه های سربی که درون باتری جای دارند ، عامل اصلی تعیین کننده سالم بودن باتری هستند. هنگامی جريان در باتری توليد می شود كه اسيد سولفوريک با همین ورقه های سربی واكنش انجام دهد . هر زمان که باتری خودرو در حال تخلیه شدن باشد ، سولفات موجود بر روی  باتری بر روی این ورقه های سربی جمع شده و از این رو باتری توانایی خود را برای تولید کردن جریان برق از دست می دهد. اگر به هنگام شارژ مجدد این سولفات ها وجود داشته باشد ، در عملیات شارژ مجدد تداخل ایجاد می کند .***

با گذر زمان این سولفات های انباشته شده برای همیشه و به صورت دائمی به ورقه ها چسبیده و مانع از این می شوند که باتری توانایی ذخیره الکتریسیته را داشته باشد .

سولفات باتری ماشین

سولفاته شدن نوعی واکنش بین بخار و آب است ، که در این صورت است که باعث تداخل در عملیات برق رسانی خودرو می شود و باتری به مرور زمان ضعیف شده و در نهایت کاملا از بین می رود .

انواع سولفاته شدن باتری ماشین :

  • سولفات نرم : برگشت پذیر
  •  سولفات سخت : دائمی

سولفات هایی که بر اثر کم شارژی و اتصال قطبها از طریق هوا صورت پذیرد ، سولفات نرم نامیده می شود.

برخی از سولفات هایی که بر اثر خراب شدن باتری ایجاد شود به سولفات سخت تبدیل خواهد شد.

راه های جلوگیری از سولفاته شدن باتری ماشین :

  • در واقع زمانی که باتری شروع به سولفاته شدن می کند ، یعنی باتری به خراب شدن نزدیک است و ما با شست و شو با آب جوش و مالیدن مقداری گریس بعد از شست و شو به باتری کمک می کنیم عمر باتری مقداری بیشتر شود .
  • در هر صورت ، عملکرد بهبودی این سولفاتها در سولفات نرم گاهی وجود دارد. در باتری های جدید اسید سرب بعد از قرارگرفتن در یک ولتاژ پائین برای چندین هفته مشاهده شده که برخی از سولفاته ها  ترمیم می شوند .
  • سولفات دائمی زمانی تشکیل می شود که باتری برای هفته ها یا ماه های طولانی در حالت شارژ کم باشد. در این مرحله ، هیچ شکلی از ترمیم و حل شدن ممکن نیست .

راه های از بین بردن سولفاته باتری ماشین :

  • هنگامي كه سر باطري ها سولفاته مي شوند جريان الكتريسيته به خوبي بر قرار نمي شود و شارژ باتری ماشین به خوبي صورت نمي گيرد و فشار زيادي به سيم هاي حامل جريان وارد مي شود كه باعث سوختگي تعدادي از اين سيم هایی مي شود كه در سرباتري ها قرار دارند .
  • شما می توانید مرتب با محلول جوش شیرین و آب سر باتری ها رو بشویید تا از سولفاته شدن باطری ماشین جلوگیری نمایید . برای اینکار می توانید حدودا یک قاشق جوش شیرین را در یک لیوان آب حل کنید و با استفاده از آن سرباتری ها را شسته و پس از اینکه کارتان تمام شد قسمت مورد نظر را کاملا خشک کنید .از بین بردن سولفاته ها باعث کاهش مقاومت در شارژ باتری توسط دینام می گردد.
  • یکی دیگر از راه های از بین بردن سولفاته باتری ماشین این است که شما پایه های قطب های منفی و مثبت باتری یعنی دقیقا همان جایی سر باتری های برنجی و یا سربی بسته شده اند، با گریس چرب کنید و گریس را به سرباتری ها آغشته کنید . این کار از اتصال هوا بین قطبها جلوگیری می کند در نتیجه سرباتری ها و قطبها از سولفات در امان می مانند.
  • وجود آب و بخار آب سبب مي شود سر باطري سولفاته شود . جهت جلوگيري از سولفاته شدن سر باتری پس از شستشوي ماشين حتما بايد از خشك بودن محل اتصال باتری به كابل مثبت و منفي اطمينان حاصل نمود و يا مي توان روي سر باطريها در پوشهاي لاستيكي مناسب اين كار قرار داد .

 

   ◀ رفتن به صفحه محصولات امداد رسان ▶

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها