علت خوابیدن باتری ماشین

علت خوابیدن باتری ماشین

علت خوابیدن باتری ماشین

اولین نکته

در حالت کلی علت خوابیدن باتری به سه دلیل اصلی و کلی قابل تقسیم است .مهم ترین مورد شامل خطاهای انسانی می باشد . در موارد دیگر مشکلات الکتریکی سیستم و فرسوده بودن باتری از عوامل دشارژ شدن باتری یا به اصطلاح خوابیدن باتری است .

این موارد شامل مشکلات سیستم الکتریکی ، خطاهای انسانی و مشکلات اساسی باتری هستند . در ادامه با این موارد بیشتر آشنا می شویم .

👈روشن نگه داشتن چراغ های خودرو

این اتفاق ممکن است ، شب به هنگام پارک کردن خودرو و خاموش کردن آن ، بر اثر خطای انسانی و روشن گذاشتن چراغ های خودرو اتفاق بیافتد. اگر چراغ سقفی داخل کابین روشن مانده باشد ، ممکن است باتری خودرو تا صبح دشارژ کامل نشود و با یک استارت صبح ماشین روشن شده و باتری دوباره توسط دینام شارژ شود، اما اگر چراغ های خارج کابین ( چراغ های عقب یا چراغ های جلو ) روشن مانده باشد ، به علت مصرف بالای جریان از باتری ، قطعا باتری دشارژ کامل می شود .

حال اگر باتری خیلی فرسوده نباشد ، ممکن است دو مرتبه شارژ و به چرخه حیات برگردد .

👈مشکل در دینام خودرو

اگر دینام خودرو دچار نارسایی شده باشد و عملکرد درستی نداشته باشد ، نمیتواند وظایف خود را در برق رسانی به درستی انجام دهد . در این صورت نمی تواند باتری خودرو را به درستی شارژ کند ، که به تبع بعد از قطع برق تولیدی دینام باتری دشارژ کامل می شود و بعد از آن دیگر توان استارت زدن خودرو را نخواهد داشت.

 

👈پوسیده شدن کابل های دینام

اگر کابل هایی که به باتری متصل شده اند پوسیده شده باشند ، این مسئله باعث نارسایی در شارژ باتری توسط دینام شده ، و ممکن است موجب خالی شدن شارژ و خوابیدن باتری خودرو شود . به همین دلیل اگر هنگام روشن کردن خودرو با مشکل و ایراد در استارت خوردن مواجه هستید ، قبل از هر چیز کابل های متصل به باتری را بررسی کنید و از سالم بودن آن اطمینان حاصل کنید .

اگر سر باتری های متصل به قطب های باتری به صورت محکم بسته نشده باشد یا در اثر گذشت زمان شل شده باشد ، نمیگذارند دینام ، باتری را شارژ کند .

 

👈زنگ زدگی سر باتری خودرو

اگر سر باتری زنگ زده و یا شل شده باشد ، این مسئله موجب هدر رفتن انرژی و قدرت باتری خواهد شد . در صورت هدر رفتن انرژی باتری ، خودرو استارت نمیخورد و باتری دشارژه شده است . به مرور زمان مشکل زنگ زدگی و شل شدن سر باتری باعث می شود که باتری به درستی وکامل شارژ نشود و در نهایت آنچه که اتفاق می افتد خوابیدن باتری خودرو است .

 

حرف آخر

به طور کلی برای آنکه بتوانید از باتری خودرو به بهترین شکل محافظت کنید و از خوابیدن آن جلوگیری کنید ،  سعی کنید زمانی که خودرو خاموش است ، همزمان همه لوازم برقی خودرو را روشن نکنید .

از سلامت بخش های دیگر خودرو ی خود اطمینان حاصل نمایید و در یک بازه زمانی مشخص بخش های مختلف خودرو خود را چک نمایید .

 

   ◀ رفتن به صفحه محصولات امداد رسان ▶

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها